Mielno i okolica

Mielno, małe miasteczko nadmorskie położone około 13 kilometrów na północ od Koszalina. Biorąc pod uwagę tak niewielką odległość w sposób naturalny w okresie letnim, Mielno jest przez mieszkańców Koszalina traktowane niemalże jak miejska plaża z zapleczem gastronomicznym.
W ostatnim czasie miejscowość ta rozrosła się w bardzo znaczący sposób. W Mielnie przybyło pensjonatów oferujących różne standardy obsługi.

Plaża w Mielnie

Dla każdej nadmorskiej miejscowości najważniejsza jest plaża. To ona jest głównym magnesem przyciągającym urlopowiczów w sezonie letnim. Każdy bałtycki kurort pragnie, aby jego plaże były najefektowniejsze i najbardziej przyjazne, każdej osobie żądnej słonecznych kąpieli chłodzonych morską bryzą.

Plaża w Mielnie uznawana jest za jedną z najlepszych nad polskim morzem. Jej szerokość wynosi 30 do 40 metrów. Na całej powierzchni znajduje się złocisty piasek z niewielką ilością kamieni. Pośród piaskowych kryształków znaleźć można ciekawe okazy muszelek. Tuż przy samum brzegu morskim, fale morskie odkrywają miejsca z drobnymi kamykami.

Wzdłuż plaży wyznaczone są kąpieliska miejskie, na których nadzór nad kąpiącymi sprawują profesjonalni ratownicy, wyposażeni w niezbędny sprzęt ratunkowy.

Do dyspozycji plażowiczów udostępniona jest wypożyczalnia leżaków i sprzętu wodnego oraz boisko do piłki siatkowej. W bezpośrednim sąsiedztwie plaży znajduje się duże i urozmaicone zaplecze gastronomiczne. Standardem już są toalety plażowe, które również są do dyspozycji plażowiczów w Mielnie.

Według „rankingu plaż polskich” sporządzanego przez plażowiczów, Mielno jest dobrze postrzegane i średnia ocen zbliżona jest do 70 % pozytywnych opinii. Największym uznaniem w odbiorze oceniających wskazana została czystość plaży, 76 % ocen dobrych i oferta gastronomiczna 81% pozytywnych opinii.

Jezioro Jamno

Niewiele nadmorskich ośrodków pochwalić się może dwoma plażami nad dwoma rożnymi zbiornikami wodnymi. Od południowo wschodniej strony Mielno graniczy z Jeziorem Jamno. Jest to duży naturalny zbiornik wody słodkiej. Jezioro połączone jest z morzem poprzez Jamieński Nurt. Kanał łączący jezioro z morzem znajduje się około 2 kilometry za Unieściem. Fakt ten sprawia, że podczas dużych sztormów do jeziora wpychana jest słona woda morska. Jezioro przystosowane jest do uprawiania sportów wodnych. Miłośnicy tej formy wypoczynku mogą korzystać z licznych przystani.
Po wodach jeziora pływają statki wycieczkowe. Przez cały letni sezon statki oferują rejsy turystyczne.
Wzdłuż brzegu jeziora od strony miasta poprowadzona jest promenada spacerowa, a przy niej znajduje się wiele punktów gastronomicznych.

Mielno-Unieście

Udając się na wschód od Mielna dotrze się do Unieścia. Jest to mała osada rybacka stanowiąca już w tej chwili dzielnicę Mielna. Znajduje się ona na mierzei oddzielającej Jezioro Jamno od morza. Unieście słynie z wielu smażalni i wędzarni ryb. Jest to możliwe ponieważ w Unieściu ma swoją siedzibę morski port rybacki oferujący codzienną porcję świeżych ryb.
Do Unieścia dotrzeć można na trzy sposoby. Pierwszy to spacer wzdłuż brzegu morza. Drugi to spacer wygodną oświetlaną o zmierzchu promenadą. A trzeci to droga asfaltowa wzdłuż wydm.
Na plaży w Unieściu znajduje się również chronione kąpielisko miejskie.

Łazy

Udając się jeszcze dalej na wschód od Unieścia, pomiędzy Jeziorem Jamno, a Bukowo położona jest niewielka osada Łazy. Poza sezonem mieszka tu niespełna 90 osób. Cały teren na którym leżą Łazy zaliczany jest do obszaru chronionego krajobrazu Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego.

Chłopy

Udając się na zachód od Mielna dotrze się do małej rybackiej osady Chłopy. Odległość od obu miejscowości to około 6 kilometrów i można ją pokonać spacerem wzdłuż morskiego brzegu. W Chłopach jest również piękna plaża z wydzielonym strzeżonym kąpieliskiem. Na plaży znajdują się łodzie rybackie tutejszych rybaków. Taki obrazek zawsze podnosi atrakcyjność, wzbudzając ciekawość, zwłaszcza kiedy podróżuje się z dziećmi.
W przeciwieństwie do Mielna, Chłopy są miejscowością o wiele spokojniejszą i nawet w sezonie letnim, plaża nie jest tak mocno zatłoczona jak w sąsiednim kurorcie.

Odległości pomiędzy poszczególnymi miejscowościami licząc od centralnie położonego Mielna są tak małe, że mogą stanowić doskonałe tereny na piesze lub rowerowe wyprawy.