Mielno imprezy

Jak się okazuje Mielno nie tylko słońcem, piękną plażą i letnimi kąpielami stoi. Niewiele osób wie, że Mielno to także stolica polskich zwolenników zimnych kąpieli. Morsy upodobały sobie to miejsce jako swoją stolicę i co rok, poczynając od 2004 roku, przybywają tu na swoją tradycyjną zimową kąpiel.

Jak to się zaczęło.

Inicjatorem i pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był lokalny dziennikarz Hilary Kubsch. Przechadzając się brzegiem morza w pewien zimowy dzień, zauważył na plaży grupkę osób szykujących się do kąpieli w wodach Bałtyku. Niby nic nadzwyczajnego w końcu to Mielno, plaża i morze. „Subtelna” różnica polegała jednak na tym, że to nie było lato, a zima. Zainteresowany grupką śmiałków nawiązał z nimi rozmowę i zaproponował zorganizowanie w Mielnie zlotu Morsów z całej Polski. Miało by się to odbywać w określony dzień i kończyć wspólną kąpiel w morskich falach. Pomysł przypadł wszystkim do gustu i tak się zaczęło.
Pierwsza edycja zlotu odbyła się z udziałem 120 osób i miało to miejsce w 2004 roku. Kolejny zlot zaplanowana na pierwsze dni lutego następnego roku. Z roku na rok na zloty przybywać zaczęło coraz więcej osób, a impreza zyskała rozgłos poza granicami kraju.

Kolejne edycje zaczęły przybierać postać międzynarodową, gdyż wśród uczestników zlotu, przybywało coraz więcej osób z zagranicy.
Co rok bito kolejne rekordy ilości uczestników biorących wspólną kąpiel w zimnym morzu.

Pierwsze Rekordy Guinnessa

Pierwszy rekord ilości uczestników wspólnej kąpieli w zimnych wodach Bałtyku został pobity w 2010 roku. W czasie wspólnej kąpieli udział wzięło 1054 uczestników.
Kolejny rekord został pobity w 2015 roku z udziałem 1799 osób wspólnie zanurzających się w morzu. Ten rekord został pobity w lutym, a kolejny z 2015 dotyczył grudnia, kiedy to na trochę innych zasadach do wody weszło 3717 osób tyle, że nie tylko w Mielnie, ale także w 42 innych miastach Polski.
Co roku kolejne rekordy są bite, a w lutym 2020 roku do wody morskiej w Mielnie weszło około 6 tysięcy osób.

Jak przebiegają zloty

Zazwyczaj cała impreza trwa 3 dni. W tym czasie wszyscy uczestnicy zlotu przybywają do Mielna. Kulminacja następuje zwyczajowo ostatniego dnia zlotu i jest to niedziela. Każdy finał zlotu poprzedzony jest barwnym przemarszem uczestników zlotu główną ulica Mielna. Osoby biorące udział w tym marszu starają się przebierać w różne kolorowe stroje i w rytm muzyki, wesoło pląsając maszerują na plaże.
Na plaży każdy uczestnik wspólnej kąpieli przeprowadza rozgrzewkę po czym zajmuje swoje miejsce i na sygnał wespół z innymi zaczyna zanurzać się w zimnych morskich falach. Godziną kulminacyjną jest 12 w południe.
Nad całością czuwają odpowiednie służby z medycznymi włącznie. Co prawda nie zdarzyło się jeszcze, aby jakaś szczególna pomoc medyków była konieczna.

Podczas Międzynarodowego Zlotu Morsów trwającego 3 dni odbywa się wiele imprez towarzyszących. Są to imprezy sportowe, spotkania towarzyskie i sobotni Wielki Bal w którym może wziąć udział 1500 osób.

Hymn Zlotu.

Podczas V Zlotu po raz pierwszy odśpiewano hymn specjalnie skomponowany na tą okazję. Autorami hymnu noszącego nazwę „Bałtyckie Morsy” są wspólnie Ryszard Ulicki i Grzegorz Pawelski.

Coroczne cykliczne Międzynarodowe Zloty Morsów ożywiają senne zimą miasto przy okazji robiąc dobrą reklamę miastu i znajdującym się tu licznym pensjonatom.

Dyskoteki w Mielnie

Mielno jako Nadmorski kurort w miesiącach letnich jest miejscem, w który przybyli goście pragną dobrze się bawić przy głośnej muzyce. W związku z tym w mieście działa kilka sezonowych dyskotek i klubów.Urlopowicze mają do wyboru różne lokale do których zalicza się np.

Wszystkie lokale dyskotekowe i klubowe oferują swoje usługi w okresie wakacyjnym.